Історична довідка

Фото без опису

Місто Вилкове засноване у 1746 році, як поселення Липованське. Засновниками міста в цій, на перший погляд, непридатній для господарювання  болотній місцевості, була перша хвиля втікачів з Російської імперії. Тікали сюди старообрядці подалі від церковної реформи, відомої як реформа  московського патріарха Никона. Територія ж, де нині розташувалось Вилкове, на той час була дикою і знаходилась у складі Османської імперії.  Була і друга хвиля переселенців – козаків-некрасівців. Це учасники повстання 1708 року під провідом Кіндрата Булавина, які після своєї поразки шукали порятунку від урядових військ. Запорізькі козаки, після розгрому Катериною ІІ Запоріжської Січи, також селилися в дельті Дунаю.

На історії Вилкове нашли відображення і події русько – турецьких війн. Після війни 1787-1791 років на пониззя Дунаю хазяйнували турки. Після завершення війни у 1812 році Туреччина уступила Росії Бессарабію, а у1829 році до Росії була приєднана і дельта Дунаю. Під час Кримської війни місто було поділене по Білгородському каналу («Гусіво») – гирла і берега відійшли до Туреччіни, а материкова частина – до Румунії, але у 1878 році Кілійське гірло Дунаю знову відійшло до Росії.

У січні 1918 року Бессарабія була окупована Королівською Румунією. Проти румунських окупантів осені 1924 року спалахнуло Татарбунарське повстання. Через три дні, не зважаючи на жорстку опору, повстання було придушене. Решта повстанців з боями почала відходити в сторону м. Вилкове, але окупаційне румунське військо їх настигло. 98 учасників Татарбунарського повстання, які залишились живими, були захоплені і доставлені в місто Вилкове, де після катувань і знущань 19 серпня 1924 року були розстріляні. Дельта Дунаю, включаючи місто Вилкове, на 22 роки опинилася під владою Королівської Румунії.

28 червня 1940 року на територію Бессарабії Радянським Союзом були введені війська Червоної Армії. Але вранці 22 червня 1941 року гітлерівські війська відкрили з-за Дунаю артилерійський вогонь. До 1940 року Придунайський край був окупований румунсько – німецькими загарбниками.

24 серпня 1944 року кораблі Дунайської флотилії увійшли в дельту Дунаю. Почалось визволення Придунайського краю і міста Вилкове під командуванням командира 384 –го окремого батальйону морської піхоти Дунайської воєнної флотилії майора Ф.Є. Котанова. 8 моряків-десантників 384 батальйону , загиблих при визволені міста, залишилися лежати у брацькій могилі: краснофлотець Судаков І.П., мічман Савченко Н.Т., краснофлотець Джагамбедов Т., старшина 1 ст. Куканов В.Н., ст. краснофлотець Чехлатов М.С., старшина 1 ст. Омельченко В.А., ст. краснофлотець Резцов С.Ф., сержант Шалаєв М.А.

25 серпня 1944 року завершилось визволення Придунайського краю від румунсько – фашистських окупантів.

 

Фото без опису

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь