Домашнє насильство крізь призму війни. Пробація в дії. Консультування правозахисниками суб’єктів пробації.

Дата: 05.04.2023 10:51

Повномасштабна війна, яка триває в Україні, не зупиняє вчинення правопорушень, які були поширеними в нашій державі й раніше. Домашнє насильство є одним із тих явищ, яке у період війни може лише загострюватися і при цьому залишатися невидимим.

Чи вплинула війна на звернення постраждалих від домашнього насильства по допомогу? З якими додатковими викликами зіштовхуються  постраждалі від домашнього насильства на шляху отримання допомоги в умовах війни? Які існують тенденції вчинення домашнього насильства в сьогоднішніх реаліях життя? За даними дослідження Аналітичного центру ЮрФем, чоловіки надалі найчастіше вчиняють домашнє насильство щодо жінок. Так, у 2156 проаналізованих справах виявлено, що чоловіки у 52% виступали кривдниками щодо дружини/співмешканки. У 20% справ син є кривдником, в 11% кривдниками виступали особи, соціальна роль яких брат, свекор, зять, чоловік доньки тощо.  Жінки виступають кривдницями лише в 6% справ. Отже, домашнє насильство в умовах війни в України не зникло, не стало менш важливим, а пов’язані з цим проблеми залишилися такі ж, які були і в мирний час. Війна не скасовує домашнє насильство, а навпаки загострює ситуацію. Традиційно домашнє насильство зачіпає вразливі групи населення, які, поміж іншого, обтяжені вирішенням інших проблем, що виникли через збройний конфлікт в державі. Втім, попри війну, державні органи та установи повинні докласти максимальних зусиль аби факти домашнього насильства не замовчувалися, а постраждалі були видимі, зверталися по допомогу та отримували належний захист своїх прав. Саме тому Ізмаїльський районний відділ №2 з питань пробації постійно та плідно співпрацює з  відділом Кілійського бюро правової допомоги Ізмаїльського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Так, в ході чергової зустрічі  головний спеціаліст центру (юрист)  Вячеслав Коваленко роз`яснив присутнім клієнтам пробації, мешканцям Кілійської та Вилківської територіальних громад про законні шляхи вирішення різноманітних життєвих проблем та відповідальність перед Законом за вчинення домашнього насильства, надав правові консультації за вищезазначеною темою. З метою розширення доступу  засуджених до безоплатної правової допомоги підобліковим відділу з питань пробації були вручені інформаційні буклети для того, щоб вони знали, діяли та мали змогу захищати свої права.