У мене проблеми з алкоголем. Що робити та як кинути?

Дата: 14.06.2024 11:32
Кількість переглядів: 31

Фото без опису

  Зловживання алкоголем може викликати багато проблем, пов’язаних із фізичним здоров’ям: наприклад, виразка шлунку та дванадцятипалої кишки, хвороби нирок та печінки тощо. Алкоголь збільшує ризик деменції, раку підшлункової, стравоходу, печінки, прямої кишки, молочних залоз. Люди, які надмірно споживають алкоголь, мають вищі ризики серцево-судинних хвороб, гіпертензії та абдомінального ожиріння, а також фізіологічну потребу в алкоголі, яка залежно від ступеня важкості може тривати від кількох днів до кількох тижнів. 

       Натомість психологічна залежність може тривати набагато довший час — від кількох років і впродовж всього життя, тому особливо важливо позбутись цієї деструктивної залежності на ментальному рівні. Що може допомогти?

  • Усвідомити свою залежність 

Люди з залежністю часто мають компульсивну поведінку. Вони знають, що випивають, але водночас не усвідомлюють, що роблять це. Більшість методів лікування залежностей полягають у тому, щоб відновити зв’язок із системами відповідальними за винагороди та ділянками кори головного мозку, що дають нам змогу розповідати про події свого життя, усвідомлювати наслідки й складати плани на майбутнє. 

Тобто, коли ми розповідаємо про власний досвід, то отримуємо владу над ним. Спробуйте чесно розповісти про свою залежність. Це може бути сеанс психотерапії, група підтримки в анонімних алкоголіках, розмова з духовним наставником чи другом, або ж приватний щоденник. Іноді це вперше відкриває очі на власну поведінку та стає головною мотивацією до змін. 

  • Знайти внутрішню мотивацію

Для того, щоб людина почала позбуватись залежності, потрібно розв'язати проблеми, які призвели до вживання алкоголю. Люди часто вживають, щоб знизити рівень стресу або ж психологічного болю. А також через нудьгу, тривогу або самотність. Щоб зрозуміти, які причини досі спонукають до деструктивної поведінки, особливо корисною буде робота зі спеціалістом з ментального здоров’я: психологом, психотерапевтом або психіатром. Багатьом людям властиво уникати пошуку відповідей на складні питання та джерел своїх проблем. Тому співпраця з фахівцем буде більш продуктивною. 

Важливо зрозуміти, що кожен залежний має знайти правильну — «свою» мотивацію припинити вживати. Це може бути непросто, оскільки апелювання до тверезості заради тверезості не працює, як і розмови про  шкідливий вплив на здоров’я. Не бажано, щоб це була зовнішня мотивація, наприклад, добробут близьких чи дітей. Адже з часом ці люди стають самостійними чи віддаляються від нас, тоді причина втрачається. 

  • Створіть бар’єри між собою та випивкою

Коли людина має неймовірний потяг до речовини, вона не може покладатись лише на волю. Створіть фізичні перешкоди між собою та алкоголем. Таким чином ми зволікаємо між бажанням і дією, що дає час на роздуми та унеможливлює компульсивну поведінку. Не ходіть вулицею, де розташований ваш улюблений бар, приберіть алкоголь з будинку, не відвідуйте заходів, де зазвичай випивали тощо. 

Існують також препарати призначені для лікування алкогольної та опіоїдної залежності, які блокують звичку. Наприклад, налтрексон блокує опіоїдні рецептори, через що потяг до алкоголю знижується. Однак медикаментозну терапію може призначити тільки лікар. 

  • Знайдіть спільноту, яка вас підтримає 

Люди, яким необхідна допомога із залежностями, часто відчувають сором або провину через свою звичку. 

Якщо людину осуджують або уникають, то сором налаштовує на збереження минулої моделі поведінки. Водночас сором може служити способом емоційного переживання минулих подій і допомагати припинити деструктивну поведінку. 

Тому спільнота, яка приймає вас, визнає вашу проблему та допомагає впоратись із залежністю, дуже важлива. Це можуть бути родичі, релігійна громада чи групи підтримки на кшталт Анонімних алкоголіків. Вони ефективно допомагають залишатися тверезими саме тому, що люди з залежностями можуть без осуду розповісти про свою хворобу, а також отримати підтримку від тих, хто їх зрозуміє. 

  • Будьте готові до рецидивів 

Відмова від звички потребує довготривалої системи мотивацій. Люди з залежностями мають навчитися відпочивати без алкоголю, не спілкуватися з тими, з ким раніше пили — тобто, фактично змінити свій спосіб життя. Також необхідно відстежувати ситуації, під час яких з’являється потяг до алкоголю. Наприклад, після завершення усіх справ, оскільки існувала звичка «винагороджувати» себе випивкою. 

  • Більше рухайтесь та займайтесь спортом

Це корисно усім, але в контексті боротьби з залежностями спорт та рухова активність надважливі, бо підвищують рівень нейромедіаторів, що беруть участь у регулюванні позитивних емоцій.

Фізичні вправи зменшують ймовірність вживання наркотиків та виникнення залежності від них. Ба більше, було доведено, що фізична активність допомагає людям із залежністю припинити або скоротити вживання.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь