ЯК НАЛАГОДИТИ СВІЙ РЕСУРСНИЙ СТАН?

Дата: 05.07.2024 15:03
Кількість переглядів: 45

Фото без опису

— Зверніть увагу на ваші потреби

 

  Щоб добре функціонувати, людина потребує якісної їжі та води, достатньої кількості сну, прихистку та зв’язку з іншими. Особливо важливо дбати про задоволення цих потреб під час війни, коли рівень хронічного стресу постійно високий. Скористайтеся тарілкою здорового харчування, щоб скласти щоденний раціон, який буде поповнювати енергію. Для налагодження режиму та якості сну, послуговуйтесь рекомендаціями на сторінці Координаційного центру з психічного здоров'я Кабінету Міністрів України. 

Також памʼятайте про задоволення базових емоційних потреб: у безпечній привʼязаності, автономії та визнанні, правилах і межах, висловлюванні емоцій, спонтанності та грі.

  В умовах війни не всі потреби можливо задовольнити у звичний для вас спосіб. Скористайтеся вправою «Мозковий штурм»: візьміть папір та ручку, напишіть у центрі певну потребу та накидайте різноманітні ідеї, як ви можете її задовольнити. Не здавайтеся, якщо спочатку вам буде складно. Дайте собі час. Також ви можете запитати в друзів чи знайомих, як вони задовольняють свої потреби, та спробувати ті способи, які вам сподобалися.

— Почніть робити ресурсні активності

 

  Памʼятайте, що в часи випробувань вам знадобиться ще більше ресурсних активностей, аніж у більш стабільні часи. Ресурсна активність — це певна справа, яка близька вам до душі та приносить енергію. Є проста вправа: спробуйте придумати заняття, які вас надихатимуть, на кожну літеру алфавіту. Це може бути «З» — зарядка, «М» — малювання, «П» — прогулянка. Щоб розширити свій список ресурсних активностей, згадайте, що вам подобалося робити в дитинстві, — такі заняття також є потужним джерелом відновлення.

  Ще один спосіб поповнити джерело енергії — вправи-антистрес. Вони теж прості, однак добре впливають на психоемоційний стан через тіло. Скористайтеся «Аптечкою психологічної самодопомоги», щоби підібрати вправи, які вам до вподоби.

 

— Проаналізуйте, на що витрачається ваша енергія

 

  Протягом одного тижня спробуйте записувати, на що ви витрачали фізичні на ментальні ресурси. Не обмежуйтеся тільки списком справ, які зробили за певний час. Врахуйте також кількість часу, яку ви витратили на обдумування чи проживання певних ситуацій. Памʼятайте, що емоційні переживання, зокрема відчуття тривоги, забирають багато енергії.

  Спробуйте виконати ще одну вправу: протягом тижня записуйте ваш рівень енергії до та після певної справи. Для цього скористайтеся шкалою від 0 до 10, де десять — найвищий рівень енергії.

  Завдяки цим вправам ви зможете побачити себе з іншого боку та оцінити, які заняття варто скоротити, а які — робити частіше.

— Перегляньте свої пріоритети

 

  Однією з причин низького ресурсного стану є неправильна постановка пріоритетів, яка виснажує організм. Це можуть бути нереалістичні пріоритети або такі, які не збігаються з вашими внутрішніми бажаннями.

  Почніть ревізію пріоритетів із визначення ваших цінностей. Далі проаналізуйте, що хочете підтримувати, покращувати чи змінювати у своєму житті. Наступний крок — оцініть свій час та свій емоційний ресурс. Памʼятайте, що тут важлива реалістична оцінка, без самокритики. Після цього запишіть ваші пріоритети та будьте готові їх переглядати, зважаючи на різноманітні обставини та ваш стан.

 

— Зверніться по допомогу

 

  Ресурсний стан буває складно налагодити самостійно, тому не соромтеся звертатися по допомогу до фахівців із ментального здоров’я. Ваш сімейний лікар, який пройшов навчання за програмою ВООЗ mhGAP, надасть вам базову психологічну допомогу, а також за потреби направить до інших фахівців.

  Не бійтеся також звернутися до психолога чи психотерапевта. Ви можете знайти цих спеціалістів за допомогою онлайн-карти Національної служби здоровʼя України. Скористайтеся цією сторінкою для пошуку перевірених організацій та номерів телефонів емоційної підтримки.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь