ЯКІ ФАКТОРИ СПРИЯЮТЬ РХП (РОЗЛАДИ ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ) ТА ЯК ЛІКУЮТЬ ЦІ РОЗЛАДИ?
Найбільше на здоров’я впливають розлади, пов’язані з обмеженням прийому їжі — анорексія і булімія, адже через постійні голод та очищення пошкоджуються серцево-судинна, травна та статева системи.
РХП можуть призводити до депресивних і тривожних розладів. Приблизно 50 % пацієнтів, які зіткнулись із булімією або компульсивним переїданням, мають ознаки синдрому дефіциту уваги й гіперактивності. Для людей із РХП можуть бути характерні самоушкодження, хаотичний сон, ознаки межового розладу особистості або біполярного розладу.
Позбутись РХП може бути непросто, оскільки людині важко розлучитися з розладом, який уже виконує певну функцію. Наприклад, дає відчуття контролю чи розради в складному та непередбачуваному світі.
Якщо переїдання викликане самообмеженнями (наприклад, дефіцитом вуглеводів, щоб схуднути), то вам варто відмовитися від цих дієтичних установок. У випадку, коли людина переїдає через те, що відчуває сум, втому чи тривогу, потрібно знайти інші способи впоратись із цими емоціями.
Психологічне консультування та психотерапія, зокрема її емпіричні підходи, наприклад КПТ, допомагають відстежувати взаємозв’язок між думками, емоціями і поведінкою та закріпити нові способи реакції. Це формує нові здорові звички та способи керування стресом. У деяких випадках знадобиться допомога психіатра, який може призначати ліки.
При компульсивному переїданні важливо розмежовувати фізіологічне відчуття голоду й апетит нервового характеру. Для цього можна почати вести харчовий щоденник, де фокусом буде не їжа, яку ви з’їли, а почуття й думки, які спровокували цей прийом їжі.
Що більш збалансоване й різноманітне життя має людина, то більше в неї способів емоційної регуляції. Якщо ви дбаєте про себе тільки їжею, то «забирати їжу» — це погана стратегія. Потрібно напрацювати інші ритуали та знайти під час терапії нові сенси та способи відновлення.
Щоби перевірити себе і свої харчові звички, спробуйте відповісти на ці запитання:
-
Чи помічали ви, що поглинаєте їжу несвідомо або не можете зупинитись?
-
Чи відчуваєте сором, провину за те, що з’їли? Чи виникає бажання позбутися отриманих калорій?
-
Чи часто відчуваєте бажання схуднути або страх погладшати?
-
Чи викликає у вас ваше харчування або фігура негативні емоції?
-
Чи рахуєте ви калорії та час до наступного прийому їжі?
-
Чи плануєте ви раціон без рекомендацій лікаря?
-
Чи пов’язаний рівень вашої самооцінки з вагою і формою тіла?
-
Чи викликали ви коли-небудь блювоту, щоб не набрати вагу від спожитої їжі?
Якщо у вас хоча би три збіги — ви маєте схильність до порушень харчової поведінки.