ЯК СПРАВЛЯТИСЯ ІЗ НЕВИЗНАЧЕНОЮ ВТРАТОЮ
Переживати втрату важко зокрема й тому, що людині властиво створювати постійні зв’язки. Втрата близького або ж неможливість проводити з ним час у звичний спосіб змінює устрій життя.
Щоб швидше вийти з цього стану, доведеться переосмислити деякі уявлення про своє життя:
-
Осмисліть свою втрату
Дайте собі відповіді на запитання: які подружні / сімейні ролі ви втратили? Які отримали? Як ви впоралися зі змінами? Які ще попереду? Якими були ваші сімейні ритуали до втрати? Як вони змінились? Чи визнає суспільство вашу втрату?
-
Усвідомте недостатність контролю
Вам потрібно екстерналізувати провину, тобто усвідомити, що це сталось у силу незалежних від вас обставин. Навіть із хорошими людьми може трапитись щось погане, але це не спосіб кармічного покарання.
-
Реконструюйте свою ідентичність
Люди з невизначеною втратою можуть перебувати в стані шокового оніміння. Допоміжним буде повернення до власних відчуттів: кордонів тіла, дихання, розуміння «де я зараз?», «хто є поряд?», «що відбувається з тими, хто поряд?», здатності ухвалювати рішення.
-
Нормалізуйте змішані емоції
Проявляти гнів чи злість у недеструктивний для вас чи близьких спосіб можна та потрібно. Сприймайте змішані емоції як нормальне явище, але намагайтесь обговорювати їх на групових зустрічах у терапевтичних групах, з родиною або ж з фахівцем із ментального здоров’я.
-
Переосмисліть ваш зв’язок
Важливі люди та місця залишаються частиною нашого життя навіть тоді, коли зв’язок втрачено. Тому визнання втрати може принести полегшення. Це допоможе зберегти в пам’яті важливі спогади і водночас жити далі.
-
Знайдіть спільноту однодумців
Для тих, чиї близькі зникли безвісти або переживають важку хворобу, буде корисним перебувати у групі людей зі схожим досвідом. Це допоможе їм почуватися в безпеці, отримати розуміння та визнання їхніх проблем.