Місяць обізнаності про ментальне здоров'я
Місяць обізнаності про ментальне здоров'я
1 травня в Україні та світі розпочався Місяць обізнаності про ментальне здоров'я — ініціатива, започаткована у 1949 році у США неурядовою організацією Mental Health America з метою зменшити стигму навколо ментального добробуту та заохотити до профілактики.
В Україні ініціатива проходить із закликом віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють як внутрішні опори: «Ти як? Сенси поряд. Віднайди свої на платформі howareu.com». Сенси як теплі та підтримуючі послання зібрала у «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?» — ініціатива першої леді Олени Зеленської, разом із психологинею Світланою Ройз.
Сенси — це те, що дає перспективу й підтримує навіть у часи невизначеності. Вони формують траєкторію майбутнього й водночас стають опорою в теперішньому — не просто показують напрям, а наповнюють його значенням.
Останнє соціологічне дослідження «Ти як?» показало, що понад третину українців охоплюють розчарування (39%) та безсилля (35%). Ці емоції виникають там, де очікування не збігаються з реальністю. Втома (59%) і напруженість (61%) впливають на здатність людини зберігати зв'язок із власними цінностями. Стабільне зростання втоми упродовж трьох років досліджень доводить: у моменти виснаження важливо не тільки вчитися підтримувати себе, а й пам’ятати про свої сенси.
На платформі «Ти як?» є розділ «Самодопомога»: це повноцінний онлайн-інструмент, завдяки якому підтримка буде поруч у будь-який момент. У розділі зібрані короткі техніки, тести, рекомендації на щодень і для кризових станів. Є вправи з дихання та стабілізації, моніторинг настрою, алгоритми дій у складних станах тощо.
Допоможе піклуватися про себе і мобільний застосунок «Моментал», створений «Ти як?» разом із ЮНІСЕФ в Україні та Світланою Ройз. Центральним героєм застосунку є однойменний м’який, гнучкий персонаж, який змінюється залежно від стану людини і веде крізь практики ментальної підтримки.
Також 1 травня відбувся марафон з експертами, які розкривали сенси наживо. Упродовж дня спікери ділилися особистими й професійними роздумами на теми, що торкаються кожного: що для мене є ментальними опорами? І що я роблю, аби підтримати себе щодня? Запис марафону можна подивитися на платформі «Ти як?», сторінці Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ і в YouTube.
Прилучайтеся. Можливо, ці роздуми допоможуть віднайти власні ментальні опори. Адже Місяць обізнаності про ментальне здоров’я — це не лише про інформування. Це про увагу — до себе, до близьких, до цілого всесвіту всередині.
На сайті Вилківської міської ради за посиланням https://vylkivska-gromada.gov.ua/skazhi-chesno-ti-yak-16-14-53-06-05-2025/ щомісячно публікуються статті, присвячені розгляду різноманітних аспектів психічного здоров'я та психологічного благополуччя. Основною метою є збільшення свідомості громадськості щодо важливості ментального здоров'я, поширення інформації про способи збереження та підтримки психічного благополуччя, а також представлення практичних рекомендацій у сфері психічного здоров'я